Kérdése van? Hívjon minket! +36-30/484-9456

Blog

ESZKÖZÖK ÉS GÉPEK BIZTONSÁGA

2024.08.07 19:04

Ha a cégünk új gépeket, eszközöket vásáról mire kell figyelnünk az üzembe helyezés során?

Egyik ügyfelünk azzal a kérdéssel fordult hozzánk, hogy faipari gépet, azon belül is vastagsági gyalut szeretne vásárolni. A kérdés feltevésekor még nem döntöttek arról, hogy használt vagy új gépet vásároljanak-e, de szeretnék tudni, milyen munkavédelmi feladataik lennének a gép üzembe helyezésével kapcsolatban.

A vastagsági gyalu munkavédelmi szempontú üzembe helyezése előtt számos fontos lépést kell megtenni.

Ez a gép a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 5/1993. (XII.26.) MüM rendelet 1/a. számú melléklete alapján veszélyes munkaeszköznek minősül. Ezért a munkavédelmi előzetes vizsgálat után, csak a munkáltató engedélyével helyezhető üzembe. Fontos, hogy az üzembe helyezés nemcsak a gép elindítását jelenti, hanem azt is, hogy a munkáltató írásban hagyja jóvá, hogy az eszköz biztonságosan és az egészséget nem veszélyeztető módon használható.

Az üzembe helyezéshez szükséges dokumentumok közé tartozik az európai előírásoknak való megfelelés igazolása, a CE tanúsítvány, a gépkönyv és a magyar nyelvű kezelési utasítás. Az üzembe helyezés során felül kell vizsgálni a gép felállításának megfelelőségét, a villamos hálózatra csatlakoztatását és a kezelési feltételeket is.

Fontos hangsúlyozni, hogy nem Európai Uniós országból behozott vagy használt gépek esetében különösen lényeges a megfelelőség igazolása. Ennek hiányában csak a tanúsító felülvizsgálat után lehet az eszközt üzembe helyezni, ami jelentős költségekkel járhat.

Az áthelyezett gépeknél ismételten végre kell hajtani az üzembe helyezési eljárást, figyelembe véve a megváltozott környezeti körülményeket. Hasonlóképpen, ha egy gépet hosszabb ideig (30 napnál tovább) nem használnak, az újraindítást is üzembe helyezési eljárással kell elvégezni.

Az üzembe helyezést követően rendszeresen felül kell vizsgálni a veszélyes gépeket és technológiákat. Az időszakos biztonságtechnikai felülvizsgálatokat a gépkönyv előírásai szerint, de legalább ötévente el kell végezni. A munkáltató saját munkavédelmi szabályzatában gyakrabban is meghatározhatja a vizsgálati periódusokat.

Ezen lépések betartása biztosítja, hogy cégünk a munkavégzés elvárásainak megfelelően helyezi üzembe a gépeket, így hozzájárul a biztonságos és egészséges munkavégzéshez a mindennapok során.

Bármilyen veszélyes vagy nem veszélyes gépről legyen is szó, rendkívül fontos a munkavédelmi törvényben előírtaknak megfelelő rendszeres vizsgálat és karbantartás, hogy elkerülhetőek legyenek a munkahelyi balesetek.

Eseti vagy folyamatos megbízási szerződés keretében vállaljuk – a munkaeszközök és berendezések szükséges és időszerű vizsgálatainak elvégzését!